Gorska kolesa so vedno bolj priljubljeni športni rekviziti, ki nam omogočajo aktivno in hkrati zabavno preživljanje prostega časa v naravi. Poleg tega gorsko kolesarjenje izboljša naše zdravje - krepi srce in ožilje ter povečuje našo moč in vzdržljivost. Gorsko kolo je namenjeno predvsem gibanju v hribih, gorah, po gozdnih poteh, brezpotjih ter drugih neurejenih in neutrjenih površinah. Specifični tereni in načini kolesarjenja tako zahtevajo različne standarde in namen omenjenih prevoznih sredstev.
V naši trgovini so na voljo moška in ženska polnovzmetena ter hardtail gorska kolesa vrhunske kakovosti. Izbirate lahko med različnimi proizvajalci Rock Machine, Fuji, Bottecchia, Conway, Douglas, Breezer, Megamo in Olpran, pri katerih so na voljo številni model in velikosti (predvsem 26 col, 27.5 col in 29 col)
Najprej se je potrebno odločiti, za kakšen namen boste pravzaprav potrebovali vaše gorsko kolo. Različni načini kolesarjenja zahtevajo specifične lastnosti koles:
Trail / All-Mountain gorska kolesa – kategorija je verjetno med vsemi kategorijami najbolj neopredeljena – gre za kategorijo, kamor spada večina želja in potreb običajnih gorskih kolesarjev. Tovrstna kolesa omogočajo hod sprednje in zadnje osi 110-150 mm in so namenjena kolesarjem, ki opravijo cca. 40-60% voženj navzgor in 40–60 % navzdol.
Enduro gorska kolesa – gre za največja in najmočnejša kolesa. Namenjena so kolesarjem, ki sicer želijo doseči vrh z lastno močjo, vendar je njihova glavna osredotočenost spust. Kolesa so namenjena zelo agresivnim terenom, saj omogočajo 150-180 mm hoda zadnje in 160-180 mm sprednje osi. Priporočamo kolesarjem, ki opravijo cca. 20–40 % voženj navzgor in 60–80 % navzdol.
Cross Country gorska kolesa - so namenjena kolesarjem, ki radi nabirajo kilometrino in preživijo veliko časa na kolesu. Omogočajo 0-100 mm hoda zadnjega amortizerja in 100-120 mm sprednjih vilic, priporočamo pa jih kolesarjem, ki opravijo cca. 50–70 % voženj navzgor in 30–50 % navzdol.
Downhill gorska kolesa – kot že njihovo ime nakazuje, so namenjeni zgolj vožnji navzdol in se na pobočje hriba povzpnejo z avtobusom ali žičnico v kolesarskem parku. Tovrstna kolesa običajno ponujajo 190-200 mm hoda spredaj in zadaj.
Pravilna velikost okvirja ali dolžina karoserije sta glavna dejavnika, ki bosta vplivala na vaše udobje in varnost na kolesu. A vsako podjetje oziroma blagovna znamka ima različne standarde, pri kategorizaciji majhnih, srednjih ali velikih kolesih, zato velikosti okvirjev različnih blagovnih znamk med seboj niso primerljive. Okvir skupaj z vilicami določa osnovno geometrijo gorskega kolesa in posledično njegove vozne lastnosti - stabilnost, vzdržljivost in težo kolesa. Zato mora biti lahek, robusten in mora kolesarju nuditi popoln položaj sedenja - kombinacija teh lastnosti je odvisna od področja uporabe in telesnih mer voznika. Najljubša materiala za okvir gorskih koles sta aluminij in karbon.
Kolesa močno vplivajo ne splošno varnost in zmogljivost gorskih koles, zato je potrebno skrbno določiti njihove lastnosti: velikost [premer in širina] obročev ter materiale pnevmatik. Obstajajo tri osnovne različice koles:
Tudi premer koles je standardiziran, njihova izbira pa zopet odvisna od načina kolesarjenja:
Pomembna pa ni samo velikost koles, ampak tudi njihova širina, ki je prav tako standardizirana. Za gorska kolesa so na voljo pnevmatike širine: